Yeni Sitemiz Hizmetinizde

Fermaş'a Bilgisayarınızdan ve Kişisel Mobil Cihazlarınızdan Rahatlıkla Ulaşabilirsiniz!

arrow-icon

Fermaş 22. Irantex Fuarı'nda

22. Irantex 2016 Fuarı’na Katılan Fermaş, Fuardan Yeni İş Bağlantıları Yaparak Döndü.

arrow-icon

Fermaş, Kiev Fashion Show 2016'da

Fermaş, tekstil sektörünün önde gelen etkinliklerinde bulunmaya devam ediyor.

arrow-icon

1890'lı yıllarda keşfedilen fermuarı 30 yıl boyunca kimse kullanmak istememişti. Oysa bugün, ceketlerden ayakkabılara,pantolonlardan çantalara kadar her yerde ona rastlamak mümkün.

1890'lı yıllarda, parmakları düğme dikmekten şişen karısının şikayetlerinden usanan Whitcomb Judson, "kaygan-kopça" adını verdiği aygıtı keşfeder ve ayakkabıda kullanılan bir alet olarak patentini alır. 1913 yılında Gideon Sundback adındaki İsveç'li bir mühendis, kullanımı zor olan ve çabuk bozulan kaygan-kopçayı geliştirerek günümüzde kullanılan fermuarı ortaya çıkarır.

İlk başlarda fazla kullanıcı bulamayan fermuar 1930'lu yıllarda İngiliz veliaht Prensi'nin fermuarlı pantolon giymeye başlamasıyla giyim eşyalarında moda olur. İkinci Dünya savaşı yıllarında dünyada fermuar üretimi 300.000.000 adete ulaşır.

Fermuar önce sadece Avrupa ve Amerika'da üretilir. Üretildiği ilk yıllarda sık sık bozulan fermuarlar bugünkü halleriyle ortalama 12.000 kez açılıp kapanabilmektedir. Moda açısından uzun kullanım yılları içinde sürekli değişen fermuar, günümüzde halen vazgeçilmezliğini korumaktadır.